Volání jara. To jsou sasanky, neboli anemonky. Latinské jméno Anemone má původ v řeckém slově anemos - vítr. Proč? Sasanka jej totiž nemá v lásce. I při slabém větru se její hlavičky ohýbají a snadno opadávají.

Je to rostlina světlých a vlhkých jarních lesů. Určitě jste si jich všimli a pamatujete si na ně už z dětství. Bílé koberce sasanky hajní zdobí lesy v době, kdy začínají rašit stromy. Jakmile na nich vyraší listí, porosty sasanek zmizí na další rok. V podhůří českých hor najdete zase sytě žlutou sasanku pryskyřníkovitou a na stráních Krkonoš, Králického Sněžníku a Jeseníku pak sasanku narcisokvětou. 

 

Proměnlivosti sasanek dosyta využívají i šlechtitelé a proto z více než 120 přírodních druhů dokázali vyšlechtit celou řadu variant s malými i velkými květy v mnoha barvách od bílé, růžové, modré až po temně fialovou a červenou. Některé ze sasanek dokonce mohou připomínat vlčí mák. 

 

Pro svou něžnost a variabilitu se sasanka stala vyhledávanou řezanou květinou do svatebních kytic, ale i do aranžmá pro všední den. Ať už ji chcete pro speciální příležitost, nebo jen jako skvostný doplněk na stůl, nesáhnete vedle. 

 

Jakmile vám kytici se sasankami doručíme domů, nemusíte se o ně starat nijak specificky. Květinku rozhodně nezapomeňte zařezat. Jediné, na co je třeba dávat si pozor, je průvan a přímé sluneční světlo, na které jsou anemonky už z podstaty svého jména háklivé. Dopřejte jim bezvětří a radovat se z nich pak budete moct celý týden.