Není květiny, která by symbolem lásky častěji. Krása růží dělá svět hezčím místem už několik tisíc let. První zmínky o růžích totiž pochází z dob před více než 3500 let. Třeba už ve starém Egyptě. V dobách starého Říma byly růže symbolem ušlechtilosti. Byla připodobňována bohyním Afrodité a Venuši. V křesťanství se stala symbolem Panny Marie. Květ byl často používán také jako symbol rodů - ať už v zahraničí, tak také v historii Česka.
 
kytice z růží

Proč jsou právě růže tolik oblíbené? Jen těžko odhadnout, zda za to může jejich dokonalý vzhled, nebo skvostná vůně. Na světě existuje přes 200 druhů této krásné květiny. V květomluvě je růžím přiřazován různý význam, a to podle její barvy. Rudé růže znázorňují lásku, růžové odpuštění, obdiv a sympatie, žluté upřímnost, pokoru a žárlivost, bílé symbolizují nevinnost.

Jak se o růže nejlépe starat?
Základem je čistá váza. Vždy zkontrolujte, že je dokonale čistá po poslední kytici. Zabráníte tak činnosti bakterií, které by mohly urychlit uvadání čerstvé kytice.
Zařezte stonky ostrým nožem. Řez veďte šikmo, ideálně pod úhlem 45 stupňů. Tím se zvýší plocha, kterou může květina příjímat vodu.
Růže si libují v teplé vodě. Nemusíte se tedy bát dopřát jim vodu o teplotě 25-50 stupňů.
Nikdy růže neumisťujte na přímé světlo, nebo do průvanu. Krásu růžím bere ovoce i cigaretový kouř.  
 
Jaké kytice z růží najdete u nás?