Omamná vůně? Hyacinty! 
 
Jsou zamilování hodné, jsou neskutečně voňavé a znamenají, že je jaro blízko! Co to je? 
Asi už tušíte, že vám dnes chceme napsat pár slov o půvabných hyacintech. Tyhle malé poklady dokáží každou jarní kytici posunout o úroveň výš! Široko daleko totiž není voňavější květiny. 
 
Hyacinty určitě znáte v typické modré barvě, ale i v tónech růžové, nebo v nebesky bílé. Méně často se nám dostanou do rukou i ty v meruňkových tónech, nebo třeba roztomilí žluťásci. 
 
Květiny vykvétají v bohatých hroznech, které jsou plné voskovitých kvítků. Do střední Evropy byly hyacinty přivezeny z východního středomoří. První květy se vyskytovaly třeba v Turecku, nebo v Izraeli. Brzy si tyto nádherné květiny získaly srdce botaniků i obyčejných smrtelníků. Už dříve jsme vám psali o módní mánii po tulipánech, která probukla v 17. století. Stejné popularitě se těšily i hyacinty, a tak jejich cena stoupala do závratných částek. Brzy se staly oblíbenou ingrediencí i ve světě parfémů. Kdo by odolal, že? 
 
A po kom se hyacinty jmenují? Jejich název byl pravděpodobně odvozen z latinského "Hiakinthos". Toto jméno patřilo oblíbenci boha slunce Appolona. Ten však zemřel silou letícího disku. Z jeho krve však podle legendy vznikla nádherná květina. A ejhle, první hyacint byl na světě! 
 
A co vy? Jsou hyacinty i vaší oblíbenou květinou?