Léto je v plném proudu a k tomuto ročnímu období neodmyslitelně patří květiny, ať už se jedná o ty řezané nebo pokojové. Ale jakou péči potřebují během horkého počasí a jak jim můžeme prodloužit životnost? Máme pro vás několik rad.

Kytice-Givelo2

1) Méně je někdy více
Zatímco nám častější přísun vody v horkých letních dnech prospívá, u pokojových květin je tomu naopak. Zapomeňte tedy na denní zalévání, protože tak rostlinám akorát ublížíte. Můžeme zvýšit množství vody, klidně i na dvojnásobek, ale četnost zalévání by měla zůstat stejná. I v parných dnech by se mělo doplňovat množství vody pouze jednou až dvakrát týdně.

2) Letnění pokojovek
Že jste o tomto pojmu nikdy neslyšeli? Letnění znamená, že pokojové rostliny, které pěstujeme v bytě, přesuneme přes léto ven. Květiny se venku nadýchají čerstvého vzduchu, načerpají energii a nasají dešťovou vodu, která zbaví jejich listy prachu. Nesmíme je však zapomenout ukrýt před přívalovými dešti a vedry. Při letnění nedáváme květiny ihned na přímé sluníčko, ale umístíme je nejdříve do stínu a až po nějaké době je vystavujeme do polostínu a následně na sluníčko. U letnění se nedržíme první rady, ale zaléváme květiny častěji a to klidně i každý den. A pozor, v září už nesmí být žádné pokojovky venku, protože první chladné noci by jim neprospěly.

3) Žloutnutí listů
Během celého léta musíme být více pozorní a dávat pozor na sluneční paprsky. Pokud začnou rostlinám žloutnout listy, je to způsobeno ostrým sluncem. Následně se listy zbarvují dohněda a opadávají. Ve vnitřních prostorech můžeme použít žaluzie, rolety či odstranit rostliny z okenních parapetů.

4) Zalévejte ve správný čas
I zalévání květin má své zásady, které jsou v létě obzvláště důležité. Rostliny rozhodně nezalévejte přes den, když svítí přímé slunce. Voda se totiž z velké části odpaří a nedostane se ke kořenům. Ideálním časem je večer po západu slunce nebo brzké ráno, kdy na květiny ještě nesvítí slunce.

5) Jak na řezané květiny
Samostatnou kapitolou jsou řezané květiny, kterým pomocí několika rad můžeme prodloužit jejich životnost. Tou nejzákladnější radou je alespoň obden měnit vodu a zastříhávat šikmým řezem konce stonků. O trvanlivosti rozhoduje i to, kam květinu umístíme. Vyvarovat bychom se měli přímému slunci, průvanu a neprospívá jim ani blízkost topení.

„Nesmíme však zapomenout na správnou výživu. V květinářství většinou dostanete speciální výživu v prášku, ve kterém jsou všechny potřebné živiny. Pokud však nemáte tento přípravek po ruce, můžete si poradit i s domácími zásobami. Využít se dá kostka cukru, acylpyrin nebo roztok z jablečného octa. Potřeba je také před vložením květin do vázy nádobu pořádně vymýt a vydezinfikovat. Na sterilizování vázy vám bude stačit obyčejná voda s mýdlem, pokud chcete být obzvláště obezřetní, můžete použít vodu smíchanou s bělidlem,“ prozrazuje Natallia Mičková z e-shopu Givelo.cz, který se zaměřuje na rychlý rozvoz květin v té největší kvalitě.

 

Chcete, aby darovaná kytička vydržela co nejdéle, vyzkoušejte květinové boxy. Krabice slouží jako váza, ve které květinky vydrží déle jak týden.

lilie v krabici  Krabička z hortenzií a frézií

Koupit

Koupit